Czy modlitwa to tylko słowa? A może aż słowa, których źródłem jest owo pierwsze, najstarsze spośród wszystkich: Słowo, które było na początku, było u Boga i Nim było (J 1,1)…? Czy tylko one wielbią Boga? A kolor, a kształt, a… dźwięk?
Św. Augustyn miał powiedzieć, że ten kto śpiewa, dwa razy się modli (Enarratio in Psalmos, 72, 1). Od setek lat w kościołach chrześcijańskich rozbrzmiewają pieśni oraz inne utwory, przydające wiernym nadziei i bojaźni przed obliczem Najwyższego. Muzyka, choć to sztuka abstrakcyjna, dynamiczna, rozwijająca się w czasie, a zatem nieuchwytna, posiada jednak niezwykłą moc wyrażania tego, co niewyrażalne – oto tajemnica, której nie wyjaśnił jak dotąd żaden traktat.
Projekt Międzynarodowego Festiwalu Mistrzowie Modlitwy Muzyką w Katowicach, Mieście Kreatywnym UNESCO, to odpowiedź młodych ludzi na potrzebę modlitwy także muzyką i śpiewem. Mistrzowski repertuar obejmuje wybitne dzieła muzyki liturgicznej oraz ogólnie religijnej, powstałe w ostatnich pięciuset latach. Ukierunkowane na pierwiastek duchowy w akcie twórczym i profesjonalne wykonanie, w murach kościołów, a zatem w bliskości z sacrum, dostarczy licznych impulsów do przemyśleń nad istotą zbawienia, wpisując się tym samym w nurt ewangelizacyjny.
I edycja Festiwalu odbyła się w 2019 r. i zgromadziła tysiące słuchaczy w 7 wybranych katowickich kościołach, w których wystąpiło 220 artystów z całego świata. Tematem przewodnim była „Gloria”.
Ubiegłoroczna edycja ze względu na epidemię koronawirusa była inna od poprzedniej i odbywała się online – poprzez transmisję wideo na stronie radia eM oraz w formie audio, również w radiu eM. Tematem przewodnim II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Mistrzowie Modlitwy Muzyką było „Być jak On” i była ona poświęcona szczególnie ks. Janie Masze.
W trakcie czterodniowego Festiwalu – 25 września (sobota), 26 września (niedziela), 2 października (sobota), 3 października (niedziela) wystąpi wielu znakomitych artystów prezentujących wysoki poziom artystyczny dzięki czemu wydarzenie to godnie wpisuje się w przestrzeń Katowic – Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Wielkie dzieła muzyki liturgicznej i sakralnej zostaną zaprezentowane przez takich artystów jak m.in.:
Eleni Ioannidou (Grecja) – sopran, Zuzanna Bator – organy, Andrzej Wierciński – fortepian, Barbara Żurakowska – sopran, Chantal Sowa – mezzosopran, Zofia Kędziora – mezzosopran, Julian Iwański – baryton, Maciej Ziółko – bas, Paulina Kijowska – skrzypce I, Laura Mross – skrzypce II, Oskar Kondzioła – wiolonczela, Hubert Prochota – basso continuo, Wiktor Kuźniecow (Rosja) – skrzypce, Marcin Ostrowski – skrzypce, Katarzyna Kozak – altówka, Kinga Chudzikowska – wiolonczela
Rejestracja chóru „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” HWV 56 Georga Friedricha Handla, którego wykonanie odbyło się 15 października 1971 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Chórem Chłopięcym i Męskim „Poznańskie Słowiki” oraz Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej dyryguje Stefan Stuligrosz.
Wykonawcy:
Eleni Ioannidou (Grecja) – sopran
Zuzanna Bator – organy
Maciej Bator – organy
Program:
Dietrich Buxtehude – Ciacona e-moll *
Andreas Hammerschmidt – „Sei nun wieder zufrieden”
Anonim (XIV w.) – „Estampie” *
Andreas Hammerschmidt – „Anima mea liquefacta”, „Lobe den Herrn meine Seele”
Georg Böhm – „Vater Unser in Himmelreich” *
J.S. Bach – Aria z kantaty BWV 208 „Schafe können sicher beiden”, Aria „Bist du bei mir” BWV 508
J.S. Bach – Opracowanie chorałowe ze zbioru Orgelbüchlein „Der Tag, der ist so freudenreich” BWV 605 *
G.F. Händel – Aria z Oratorium „Juda Machabeusz” – „Father of heav’n”
Siegfried Ochs/G.F. Händel: „Dank sei dir Herr”
Bert Matter – „Psalm I”, „Gezang 47” *
W.A. Mozart – Laudate dominum
Petr Eben – „Labirynt Świata i Raj Serca” *
* – organy solo
Wprowadzenie słowne do koncertu:
Agnieszka Nowok-Zych
Wykonawcy:
Recital fortepianowy
Andrzej Wierciński – fortepian
Program:
Fryderyk Chopin
Nokturn H-dur op. 62 nr 1
Etiuda As-dur op. 10 nr 10
Etiuda a-moll op. 25 nr 11
Scherzo h-moll op. 20
Sonata h-moll op. 58
Wprowadzenie słowne do koncertu:
Agnieszka Nowok-Zych
Wykonawcy:
Barbara Żurakowska – sopran
Chantal Sowa – mezzosopran
Zofia Kędziora – mezzosopran
Julian Iwański – baryton
Maciej Ziółko – bas
Paulina Kijowska – skrzypce I
Laura Mross – skrzypce II
Oskar Kondzioła – wiolonczela
Hubert Prochota – basso continuo
Program:
Dietrich Buxtehude
Jesu, meine Freude – BuxWV 60
Nichts soll uns scheiden von der Liebe Gottes – BuxWV 77
Wprowadzenie słowne do koncertu:
Agnieszka Nowok-Zych
Wykonawcy:
Wiktor Kuźniecow (Rosja) – skrzypce
Marcin Ostrowski – skrzypce
Katarzyna Kozak – altówka
Kinga Chudzikowska – wiolonczela
Program:
Joseph Haydn – „Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu”
Wprowadzenie słowne do koncertu:
Agnieszka Nowok-Zych