Czy modlitwa to tylko słowa? A może aż słowa, których źródłem jest owo pierwsze, najstarsze spośród wszystkich: Słowo, które było na początku, było u Boga i Nim było (J 1,1)…? Czy tylko one wielbią Boga? A kolor, a kształt, a… dźwięk?
Św. Augustyn miał powiedzieć, że ten kto śpiewa, dwa razy się modli (Enarratio in Psalmos, 72, 1). Od setek lat w kościołach chrześcijańskich rozbrzmiewają pieśni oraz inne utwory, przydające wiernym nadziei i bojaźni przed obliczem Najwyższego. Muzyka, choć to sztuka abstrakcyjna, dynamiczna, rozwijająca się w czasie, a zatem nieuchwytna, posiada jednak niezwykłą moc wyrażania tego, co niewyrażalne – oto tajemnica, której nie wyjaśnił jak dotąd żaden traktat.
Projekt Międzynarodowego Festiwalu Mistrzowie Modlitwy Muzyką w Katowicach, Mieście Kreatywnym UNESCO, to odpowiedź młodych ludzi na potrzebę modlitwy także muzyką i śpiewem. Mistrzowski repertuar obejmuje wybitne dzieła muzyki liturgicznej oraz ogólnie religijnej, powstałe w ostatnich pięciuset latach. Ukierunkowane na pierwiastek duchowy w akcie twórczym i profesjonalne wykonanie, w murach kościołów, a zatem w bliskości z sacrum, dostarczy licznych impulsów do przemyśleń nad istotą zbawienia, wpisując się tym samym w nurt ewangelizacyjny.
I edycja Festiwalu odbyła się w 2019 r. i zgromadziła tysiące słuchaczy w 7 wybranych katowickich kościołach, w których wystąpiło 220 artystów z całego świata. Tematem przewodnim była „Gloria”. II edycja ze względu na epidemię koronawirusa była inna od poprzedniej i odbywała się online – poprzez transmisję wideo na stronie radia eM oraz w formie audio, również w radiu eM. Tematem przewodnim III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Mistrzowie Modlitwy Muzyką było „Być jak On” i była ona poświęcona szczególnie ks. Janie Masze.
Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu.
W trakcie czterodniowego Festiwalu – 24 września (sobota), 25 września (niedziela), 1 października (sobota), 2 października (niedziela) wystąpi wielu znakomitych artystów prezentujących wysoki poziom artystyczny dzięki czemu wydarzenie to godnie wpisuje się w przestrzeń Katowic – Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Wielkie dzieła muzyki liturgicznej i sakralnej zostaną zaprezentowane przez takich artystów jak m.in.:
Tomasz Ploch – organy, Angelika Naguszewska – alt, Karolina Benke – sopran, Ewa Szpakowska – fortepian, Markiian Ivashkevych (Ukraina) – fortepian, Laureaci I Międzynarodowego Konkursu Pieśniarskiego im. Bolko von Hochberga – Gorlitz – Zgorzelec 2022.
Rejestracja chóru „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” HWV 56 Georga Friedricha Handla, którego wykonanie odbyło się 15 października 1971 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Chórem Chłopięcym i Męskim „Poznańskie Słowiki” oraz Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej dyryguje Stefan Stuligrosz.
Wykonawcy:
Recital organowy
Tomasz Ploch – organy
Program:
Flor Peeters – wybór opracowań organowych gregoriańskich hymnów
Mieczysław Surzyński – wybór przygrywek organowych do polskich pieśni kościelnych
Petr Eben – Cztery Tańce Biblijne
Wykonawcy:
Recital wokalny
Laureaci I Międzynarodowego Konkursu Pieśniarskiego im. Bolko von Hochberga – Gorlitz – Zgorzelec 2022
Kamila Goik – sopran
Małgorzata Wilga – fortepian
Program:
Samuel Barber – „Hermit songs” op. 29
At Saint Patrick’s Purgatory (W czyśćcu św. Patryka)
Church Bell at Night (Dzwon kościelny w środku nocy)
St. Ita’s Vision (Widzenie św. Ity)
The Heavenly Banquet (Niebiański bankiet)
The Crucifixion (Ukrzyżowanie)
Sea Snatch (Sztorm)
Promiscuity (Niepoukładanie)
The Monk and his Cat (Mnich i jego kot)
The Praises of God (Chwała Bogu)
The Desire for Hermitage (Pragnienie pustelni)
Maurice Ravel – “Cinq mélodies populaires grecques”
Chanson de la mariée (Pieśń weselna)
Là-bas, vers l’église. (W pobliżu kościoła)
Quel galant m’est comparable (Któżby mógł mi dorównać)
Chanson des cueilleuses de lentisques. (Pieśń zbierających pistacje)
Tout gai! (Dźwięczy śmiech)
Józef Świder – „Wśród moich złych uczynków”, „Czego chcesz od nas Panie”
Wykonawcy:
Recital fortepianowy
Markiian Ivashkevych (Ukraina) – fortepian
Program:
Jan Sebastian Bacha – Dwa Preludia Chorałowe – „Nun komm der Heiden heiland”, BWV 659; „Ich ruf zu dri, Herr” BWV 639
Franciszek Liszt – Dwie legendy – “Święty Franciszek z Asyżu – Kazanie do ptaków”, „Święty Franciszek a Paola kroczący po falach”
Castenuovo Tedesco – „Tańce króla Davida”
Oliwier Messiaen – Cykl „Spojrzenia na Dzieciątko Jezus”
Wykonawcy:
Recital wokalny
Angelika Naguszewska – alt
Karolina Benke – sopran
Ewa Szpakowska – fortepian
Program:
Antonin Dvorak – „Pieśni biblijne” op.99,
Franciszek Schubert – „Hagars Klage” D. 5, „Glaube, Hoffnung und Liebe” D. 955, „Die Allmacht” D. 852, „Dem Unendlichen” D. 29